Spirometrija
Spirometrija se koristi u ambulanti Safe Medic rutinski u svakodnevnoj kliičkoj praksi.
Spirometrijski test pruža podatke koji pomažu pri dijagnostikovanju plućnih bolesti i omogućava praćenje zdravstvenog stanja pluća. Testom se meri maksimalna količina vazduha koju osoba može da udahne i izdahne, kao i koliko vazduha može da izdahne u prvoj sekundi testa. Test nije bolan i obično traje 10-15 minuta.
Kada treba uraditi spirometriju - indikacije?
Koristi se u otkrivanju i praćenju astme, hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP-a) hroničnog bronhitisa, plućnog emfizema, plućne fibroze itd., kao i kod praćenja uspešnosti terapije kod bolesnika koji imaju već boluju od ovih bolesti.
- Dijagnoza i praćenje toka lečenja astme
- Dijagnostika respiratornog obolenja kod pacijenata sa poremećajem disanja
- Merenje bronhijalne reakcije kod pacijenata za koje se sumnja da imaju astmu
- Dijagnoza opstruktivnih i restriktivnih bolesti pluća
- Kontrola i praćenje toka bolesti kod respiratornih poremećaja
- Procena radne sposobnosti kod procena profesionalnom astmom
- Preoperativna procena rizika za anestezije ili operativni zahvat u kardiotorakalnoj hirurgiji
- Merenje nivoa odgovora organizma tokom lečenja stanja i bolesti koje se mogu pratiti spirometrijom
- Dijagnostika disfunkcije glasnih žica
Spirometrija se izvodi u cilju utvrđivanja prisustva ili odsustva plućne bolesti, otkrivanja ranih promena I progresije bolesti pluća, radi procene stepena plućnog oštećenja, praćena izloženosti aeropolutantima okoline ili na radnom mestu, kao I procene efekata terapije. Za pravilnu procenu potrebna su ponavljana merenja tokom vremena.
Pregled se obavlja tako što po instrukcijama lekara specijaliste dišete u cev vezanu za aparat koja se zove spirometar. Tokom testa, izdisaćete koliko vazduha možete, onoliko jako koliko možete. U testu se meri koliko vazduha možete da ukupno izdahnete i koliko vazduha možete da izdahnete u prvoj sekundi testa.
Pregled traje 10-15 minuta. Na osnovu izmerenih parametara koji se uporedjuju sa referentnim vrednostima koje kompjuterski program izračunava za svaku osobu, možemo da odredimo da li postoji eventualno smanjenje vazdušnog prostora u plućima ili eventualna opstrukcija disajnih puteva (astma, akutni ili hronični bronhitis itd).
Pre nego što počnete sa obavljanjem testa medicinski radnik će Vam objasniti tehniku izvodjenja:
- Udahnete što više možete i da držite usne čvrsto na delu za usta
- Izdahnite najjače i što brže možete
- Duvajte dok se vaša pluća ne isprazne i dok vam lekar ne kaže da prestanete
Kao zaključak treba napomenuti da je spirometrija jednostavna i ekonomski nezahtevna pretraga. Lekaru pomaže u dijagnostici i praćenju bolesnika i učinka terapije kod niza bolesti čije posledice dovode do ventilacijskhi poremećaja, a manifestuju se kliničkim zaduhom (otežanim disanjem), kašljem i ograničavanjem fizičkih aktivnosti.
Zakažite vaš termin, ostalo prepustite našem stručnom timu.